Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

Tel: 377 320 925, Mobil: 724 398 793, Čelakovského 10 Plzeň

ZBOŽÍ V AKCI

Cena 990,00 Kč
Cena 730,00 Kč

KONTAKTY

Western Hobby
Čelakovského 10
Plzeň 30100
tel: +420 377 320 925
info@westernhobby.cz
+420 724 398 793
Otevírací doba: PO - PÁ: 10:00-13:00 14:00-17:00

JAK NA TO » Mužské indiánské oblečení
Tradiční mužské indiánské oblečení

 

Základem tradičního indiánského oblečení pro muže je bederní rouška, mužské legíny, mokasíny, látková nebo kožená košile a další ozdobné doplňky, které mnohdy mají hlubší význam než si myslíme.

Bederní rouška:

Bederní rouška je dlouhý kus látky nebo kůže ve tvaru obdelníku. Protahuje se  mezi stehny a vepředu i vzadu se provleče přes pásek zavázaný okolo pasu.

Šířka bederky je cca 25-30 cm, někdy i více, nebo méně. Délka bederky je různá, záleží na kmeni co ji nosil a také na oblasti. Námi vyrobené bederní roušky sahají vepředu i vzadu asi ke kolenům.

 

Látkové a kožené košile:

Látkové košile se k  indiánům, dostali od bílých osadníků. Původní košile byly vyrobeny především z přírodní lněné a bavlněné látky, nebo z kalika (tenká, bavlněná látka potištěná barevným vzorem). Vzory potisku se samozřejmě mohly lišit, velmi záleželo na tom, co v té době bylo k dostání.

Původní košile indiánů byly však vyrobeny z jelení kůže. Velmi známé jsou tzv. válečné košile s vyšívanými pásy, zdobené skalpy a jinými ozdobami, ale ty samozřejmě nesloužily na denní nošení. K tomu byly určeny obyčejné, ne až tak zdobené pánské košile z jelení kůže. Válečnou košili si musel každý bojovník zasloužit.

 

Mokasíny:

Mokasíny jsou tradiční obuví všech indiánských kmenů. Jejich střih a technika zhotovení se lišily oblast od oblasti. Námi vyráběné mokasíny jsou sešité ze dvou hlavních dílů - ze samostatné podrážky z jeleního krku a ze svršku z vydělané jelení kůže. Jedná se o tzv. mladší střih mokasínů z území velkých plání, který se začal mezi indiány používat na počátku 60. let 19. století.

Mokasíny jsou doplněny jazykem a řemínkem na zavázání. Jejich zdobení může být různé, mohou být barvené, zdobené quillem nebo vyšívané korálky. Naše mokasíny jsou většinou vyšívány vzory typickými pro kmeny velkých plání nebo lesních indiánů. Na přání však můžeme zhotovit mokasíny jakkoli zdobené. Co se barev týká, snažíme se na výšivky používat korálky, které jsou co nejvíce podobné korálkům, které ve své době používali indiáni.

 

Mužské legíny:

Legíny byly vždy nedílnou součástí indiánského oblečení. V dávných dobách byly legíny nošeny indiány místo kalhot. Převážně jde o dvě samostatně navlékané nohavice uchycené na boku řemínky k bedernímu opasku.

Legíny mohou být lehce nebo naopak bohatě zdobené korálkovou výšivkou. K pánským legínům nosili indiáni vždy bederní roušky.

Námi nabízené legíny jsou vždy ručně vyráběné z jelenice. Možné vyrobit i z látky či deky. Také nabízíme možnost výroby a zdobení dle vlastní předlohy (např. repliku originálu nebo motivy dle vlastního návrhu).

 

Vesty a kabáty:

Indiánské vesty a kabáty byly a dodnes jsou používané k běžnému dennímu nošení nebo jako taneční doplněk. Vesty i kabáty mohou být lehce nebo naopak bohatě zdobené výšivkou s korálky.

 

Doplňky a ozdoby:

K indiánským mužům patří samozřejmě spoustu doplňků a ozdob, ať už jsou to čelenky a vlečky do vlasů, náprsenky, armbandy, štíty a ze zbraní např. oštěp,  nůž s pouzdrem či tomahavk.

 

Naší snahou je, aby indiánské oblečení, které vyrábíme pro naše klienty byly co nejvíc podobné těm, které se na americkém kontinentě dříve nosily, ale zároveň, aby byly dostupné jak cenově tak použitým materiálem.